Skip to main content
Hellenic Republic Ministry of National Defence

Lieutenant General (rtd) Theodoros LAGIOS HAF

General Director of GDDIA (Since November 2019)

PERSONAL DATA

He was born in Komotini, a city located at the North – Eastern Greece, on 26/12/1963.

EDUCATION

He joined the Hellenic Air Force Academy (HAFA) in 1981 and he has graduated in 1985, as a 2nd Lieutenant.

He graduated from:

  • Hellenic Fighter Weapon School

  • Flight Safety School

  • Ground and Academics Instructor School

  • Senior Officers School (SOS)

  • Water Survival School (WSS)

  • Survival Evasion Resistance and Escape School (SERE)

  • Air War College

He was the first HAF officer who attended the Flight Safety School of the Spanish Air Force in Madrid, establishing the bilateral Hellenic – Spanish Armed Forces cooperation.

He is fluent in English and Spanish.

ASSIGNMENTS

  • November 2019 - Present: General Director of the General Directorate for Defence Investments and Armaments (GDDIA) of Hellenic Ministry of Defence

  • March 2018: Director of the Hellenic Air Force General Staff (HAFGS) Personnel Branch (B) - Responsibility for all matters concerning Human Resourced Management, Training and Evaluation for the Military and Civilian personnel of Hellenic Air Force.

  • March 2016, Hellenic National Defence General Staff (HNDGS)/D4 Directorate Director (Defence Policy Directorate)

  • March 2015, 120 Air Training Wing (ATW) Commander

  • June 2015, 120 Air Training Wing (ATW) Deputy Commander

  • August 2012, Section Head of HNDGS/D4/NATO Department (ΝΑΤΟ Department in Defence Policy Directorate of HNDGS)

  • March 2012, Staff Officer of HNDGS/D4/NATO (ΝΑΤΟ Department in Defence Policy Directorate of HNDGS)

  • December 2010, 359 Public Services Air Support Unit (PSASU) as Ops Planning Officer

  • August 2010, 359 Public Services Air Support Unit (PSASU) as Deputy Flight Safety Officer

  • June 2007, Permanent Representation to NATO, Brussels. (NATO Representative of NATO Air Defense Committee (NADC), Nuclear Planning Group/Staff Group (NPG/SG) and High Level Group (HLG))

  • August 2005, 361 Air Training Squadron (ATS) Commander

  • March 2004, Aid de Camp to the Minister Of Defense

  • July 2002, Air War College, Training Director

  • April 2000, Air War College, Junior Officers Section Head

  • August 1999, Air War College R&D Staff Officer and Instructor

  • July 1998, 113 Combat Wing (CW) Training Section Head

  • September 1997, 113 Combat Wing (CW) Standardization and Evaluations Liaison Officer (SELO)

  • November 1996, 113 Combat Wing (CW)/343 Squadron Flight Commander

  • June 1995,120 Air Training Wing (ATW)/361 Air Training Squadron (ATS) Flight Safety & Staff officer

  • September 1991, 113 Combat Wing (CW)/343 Squadron Tactics Officer

  • September 1990, 113 Combat Wing (CW)/343 Squadron Deputy Navy Operations Officer

  • June 1985, 111 Combat Wing (CW)/343 Squadron, Pilot, F-5A/B.

FLIGHT EXPERIENCE

His flight logbook has more than 3000 recorded flight hours with various types of fighter and training aircraft (T-41D, T-37 B/C, T-6A, T-2 E/C, C-47, F-5A/B).

Lieutenant General (P) Theodoros Lagios is accredited as a Mission Commander, a Fighter Weapon School Instructor and is an experienced Flight Instructor (Cat. A Certification).

PROMOTIONS

  • 2nd Lieutenant: 24/05/1985

  • 1st Lieutenant: 07/06/1998

  • Captain: 30/06/1992

  • Major: 31/07/1997

  • Lt Colonel: 29/04/2002

  • Brigadier General: 06/03/2015

  • Major General: 02/03/2018

  • Lieutenant General 01/03/2019 (hopefully retirement)

MEDALS - DECORATIONS

  • Commander of the Order of Honor

  • Grand Commander of the Order of the Phoenix

  • Medal of Military Merit 1st Class

  • Air Force Formation Command Medal

  • Air Force Meritorious Command Medal 1st Class

  • Staff Officer Service Commendation Medal 2nd Class